Київське нумізматичне товариство і мінц-кабінет університету Св. Володимира у ХІХ – на початку ХХ ст

  • Зінаїда Зразюк Національний музей історії України
Ключові слова: нумізматика, мінц-кабінет Київського університету Св. Володимира, гурток нумізматів у Києві, колекції, скарби.

Анотація

Статтю присвячено діяльності київського гуртка нумізматів. У ХІХ ст. внаслідок розвитку Києва як адміністративного і освітнього центру жителі Південно-Західного краю почали активно цікавитись історією, літературою живописом, а також нумізматикою. У мінц-кабінеті Київського університету Св. Володимира, який на той час володів одним з найбільших і найвідоміших академічних зібрань у Російській імперії, наприкінці 70-хх рр. ХІХ ст. згуртувалось нумізматичне товариство. На той час зберігачем мінц-кабінету університету був Володимир Боніфатійович Антонович – талановитий вчений і дослідник, один з найкращих вчених-нумізматів ХІХ – поч. ХХ ст. Саме завдяки його науковому авторитету у Києві сформувався гурток любителів нумізматики.

У різні роки до його складу входили: К. В. Болсуновський, С. В. Боділевський, М. Леопардов, Д. М. Чудовський, М. П. Чернєв, С. Менчинський, А. Новицький, М. К. Граббе, Г. Архіпов, М. В. Сурін. Серед членів цього гуртка були і визначні колекціонери – С. В. Боділевський, М. Леопардов, М. В. Сурін, і вчені-дослідники – К. В. Болсуновський, М. П. Чернєв, М. В. Біляшівський. Завдяки цій плідній співпраці у Києві з’явились чудові нумізматичні колекції, на основі яких були зроблено нумізматичні розвідки, що не залишились непоміченими науковою спільнотою. Завдяки членам нумізматичного гуртка поповнювались і нумізматичні зібрання Києва: мінц-кабінет Київського університету Св. Володимира, Церковно-археологічний музей при Київській духовній академії, Київський музей старожитностей і мистецтв.

Опубліковано
2021-01-31
Як цитувати
Зразюк, З. (2021). Київське нумізматичне товариство і мінц-кабінет університету Св. Володимира у ХІХ – на початку ХХ ст. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету, (50), C. 211-222. вилучено із http://visnyk.idgu.edu.ua/index.php/nv/article/view/293